Anarchistyczna biblioteka we Wrocławiu -

Wokół indywiduum – Max Stirner

Do wypożyczalni właśnie trafiła książka, która wygrała nasz konkurs (który był orgnizowany na platformie Facebook):

Wokół indywiduum – Max Stirner

Serdecznie zapraszamy, póki jest jeszcze na półce:)

Czy filozofia może być sensacyjna? Może. Max Stirner, niegdyś obrazoburczy, a dziś już tylko kontrowersyjny, wywołał niemałą sensację, publikując w 1844 roku swój egoistyczny manifest Jedyny i jego własność. Uważano go za ojca anarchizmu, prekursora nietzscheanizmu, egzystencjalizmu, psychoanalizy, feminizmu indywidualistycznego, demokracji liberalnej, poststrukturalizmu, a także satanizmu i faszyzmu. Jak to możliwe, by autorowi jednej książki nadano tak różne, przeciwstawne nieraz, miana? Czytany zazwyczaj pobieżnie lub znany z drugiej ręki, wciąż pozostaje na marginesie rozważań filozoficznych. Jaki sens ma przypominanie tego autora w XXI wieku? Max Stirner: wokół indywiduum to pierwsza w Polsce praca zbiorowa poświęcona jego myśli. Aktualność tejże widać choćby w niemożliwym do usunięcia napięciu między jednostką a tym, co ogólne. Monografia, poza prezentacją kluczowych wątków Jedynego? i gruntowną analizą jego związków z filozofią Nietzschego, wprowadza kilka nowych polemik oraz kontekstów. Stirner okazuje się patronem coachingu, nomadą intelektualnym, wrogiem judaizmu, arystotelesowskim człowiekiem najwyższej próby, filozofem w stylu gonzo bądź zabawnym muppetem. Czy myśl Stirnera jest niebezpieczna? I tak, i nie. Tak, jeśli przyjąć bezkrytycznie i wręcz naiwnie jego opis relacji międzyludzkich, lecz Stirner nie kształtuje czytelnika bezkrytycznego. Uczy podejrzliwości, intelektualnej samodzielności i autokrytyki. Dlatego jego filozofia może służyć jako szczepionka przeciwko wszelkim systemom politycznym i religijnym, zmartwychwstającym metanarracjom oraz ideologiom, które kryją w sobie zalążki fanatyzmu. ?Brak głębszej refleksji nad Stirnerem nie przynosi chluby polskiej filozofii i doprawdy trzeba być wdzięcznym Karolinie Feć, że uczyniła tak wiele, aby to zmienić. (?) mamy tu do czynienia z nietuzinkową, nowatorską i bardzo potrzebną książką.? Z recenzji prof. Jana Hartmana ?Niegdyś wydawało mi się, że Stirner jest zbyt ekstremalny w zaakcentowaniu jednostkowej egzystencji, destruując w ten sposób zasoby kultury i wielopokoleniową tradycję przekazu myśli filozoficznej (?). Antologia zredagowana przez Karolinę Feć przekonuje mnie, że nie miałam racji. Każdy bowiem z autorów, jeśli nawet odnosi się krytycznie do zajmowanego przez Stirnera stanowiska (?), potrafił zarazem docenić wartość obsesyjnego akcentowania indywiduum, coraz intensywniej marginalizowanego przez techniczno-industrialne tendencje rozwoju kultury europejskiej.? Z recenzji prof. Marii Kostyszak

 

4 views

Fotorelacja z I Turnieju Szachowego „Król na C4” oraz Kuchni Społecznej

18 listopada 2018 odbył się amatorski turniej szachowy „Król na C4” połączony z maratonem pisania listów do więźniów politycznych wspieranych przez ACK. Zagrało 10 osób od poziomu podstawowego do zaawansowanego. Każdy grał 4 rundy. Napisaliśmy około 30 listów do 3 więźniów. #solidarnośćnasząbronią
Wieczorem poszliśmy na Kuchnia Społeczna Wrocław, która była benefitem na Wolna Biblioteka Dziękujemy wszystkim za udział!

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

2 views

Amatorski Turniej Szachowy

Amatorski Turniej Szachowy

Wieczór szachowy vol.20!

18.11. 2018 ul. Rejtana 3 od godz. 12:00

Zapraszamy na amatorski turniej szachowy „Król na c4” połączony z maratonem pisania listów dla więźniów, którym pomaga Anarchistyczny Czarny Krzyż www.ack.most.org.pl . Solidaryzując się wszyscy tego dnia piszemy listy/kartki. Na miejscu po krótkim wprowadzeniu kto jest kim, za co i gdzie siedzi każdy z nas zdecyduje do kogo (a może do wszystkich?) chce napisać.

Wpisowe na turniej: 2 znaczki pocztowe (lub równowartość ich zakupu).

Mimo tego, że jest to turniej amatorski grać będziemy profesjonalnie. Pokrótce zasady:

Gramy na czas – zegary. Zegar zawsze po prawej stronie grających czarnymi.
Dotknięta figura rusza. Nie ma cofania.
Zwycięstwo – 1 pkt. Remis – 0,5 pkt.
Wątpliwości rozstrzyga sędzia.

Dla najlepszych przewidziane są nagrody. Na miejscu darmowa kawa, herbata. Można przynieść swoje ciasto, czy inne smakołyki.

Chętne osoby do wzięcia udziału do 17.11.18r. mają czas na zgłoszenie się w wiadomości prywatnej lub na mejla bibliotekarz@wolnabiblioteka.pl

Do zobaczenia w Komitywie!

6 views

Pierwsze urodziny Komitywy

Serdecznie zapraszamy na Pierwsze Urodziny Komitywy – czyli lokalu, w którym się znajduje nasza biblioteczka.

22 września 2018 – wstęp wolny

zaktualizowany plan dnia:
15:00 WYMIANA pamiątek z wakacji https://www.facebook.com/events/501986740213105/
16:00 KRYPTOPARTY: czyli wprowadzenie do bezpiecznej komunikacji dla aktywistek i aktywistów
18:00 ANARCHIZM W LITERATURZE: spotkanie z Tymoteuszem Onyszkiewiczem „Anarchizm w transformacji – o potrzebie nowego zdefiniowania myśli wolnościowej”

20:30 Wystawa kolaży Luby Shynder
21:00 WIECZÓR SZACHOWY – rozpoczynamy nowy sezon – gramy na różnych poziomach, uczymy od podstaw lub rywalizujemy.

AFTERPARTY

 

11 views

Warszawski Niezależny Kiermasz Książek 2018

8-9 września wzięłyśmy udział w Warszawskim Niezależnym Kiermaszu Książek. Przywiozłyśmy dla was kilka ciekawych pozycji, nawiązałyśmy dużo fantastycznych znajomości. Podczas kiermaszu zrobiłyśmy także warsztaty zakładek do książek DIY. Obejrzyjcie kilka zdjęć!

ENG

At 8-9 September we took part in Warsaw Independent Bookfair 2018. We brought some interesting items for you, we made a lot of fantastic friendships. During the bazaar, we also did bookmarks DIY workshops. Take a look at some photos!

0 views

Godziny otwarcia Biblioteki po przerwie wakacyjnej

Miło nam poinformować, że po przerwie wakacyjnej godziny otwarcia biblioteki nie zmieniają się.

Jesteśmy czynni:

Poniedziałek: 16:00-19:00

Wtorek: 18:00-19:00

Czwartek 12:00-13:00

Piątek 17:00-19:00

ENG:

We are open:

Monday: 4 pm – 7 pm

Tuesday: 6 pm – 7 pm

Thursday: 12 pm – 1 pm

Friday: 5 pm – 7 pm

2 views

„Anarchista z przypadku” – wrocławski pokaz filmu!

Czy sprawując wysokie rządowe stanowisko można zostać anarchistą? Co musi się stać, co trzeba pojąć, by poddać pod krytykę całe swoje dotychczasowe życie i – przede wszystkim – cały swój światopogląd?

„Zaufanie… Moje zaufanie do rządu, do moich politycznych reprezentantów, niestety w pewnym stopniu również do moich współpracowników, zostało zniszczone. Raz na zawsze”.

Carne Ross przez 15 lat służył w brytyjskim korpusie dyplomatycznym. Wierzył wtedy, że zachodnia demokracja jest w stanie nas wszystkich ocalić. Gdy wybuchła wojna w Iraku, miał możliwość od środka ujrzeć wszystkie porażki, oszustwa i ukrywane motywacje; bezpośrednio odczuł jak władza deprawuje. Wojna pozbawiła go wszelkich złudzeń, porzucił pracę i zaczął poszukiwać odpowiedzi na pytanie, które wielu z nas sobie dziś zadaje – czy świat może wyglądać inaczej? Carne odnalazł rozwiązanie – anarchizm zaoferował alternatywę wobec przemocy kapitalizmu i spektaklu zwanego „demokracją”. To propozycja świata, w którym ludzie mają kontrolę nad swoim własnym życiem. Film śledzi podróż Carne’a po całym globie w poszukiwaniu lepszego sposobu na organizację społeczeństwa – od kolektywnego rolnictwa w Hiszpanii, przez Occupy Wall Street, po Rożawę w pochłoniętej wojną Syrii – ta podróż przemieniła go w anarchistę.

Wrocław
19.07.2018 (czwartek), 18:00
Wstęp: wolna cena, płacisz tyle, ile uważasz za słuszne
Film w języku angielskim, projekcja z napisami w języku polskim.
Po filmie planujemy dyskusję oraz rozmowę poprzez wideoczat z producentem filmu lub samym Carnem Rossem!

Pierwszy i być może jedyny taki pokaz we Wrocławiu odbędzie się w symboliczną rocznicę wybuchu Hiszpańskiej Rewolucji Społecznej, o której też będzie mowa w filmie.

14 views

Program Alternatywnej Nocy Bibliotek

Program Alternatywnej Nocy Bibliotek

Zapraszamy na Alternatywną Noc Bibliotek!

Program (godziny orientacyjne;):

18:00 WYMIANA NIETRAFIONYCH PREZENTÓW VOL.3

20:00-21:30 NAUKA GRY W SZACHY

21:30 – 22:00 WARSZTATY ROBIENIA ZAKŁADEK RECYKLINGOWYCH

22:00-24:00 POKAZ FILMU Fahrenheit 451 (1966)

(Opis z Filmwebu: W przyszłości najważniejsze zadanie straży pożarnej to palenie książek, które zostały zakazane. Strażak Montag zaczyna wątpić w słuszność takiego działania.)

24:00-24:30 KONKURS Z NAGRODAMI „KTO TO POWIEDZIAŁ” ZGADYWANIE CYTATÓW Z KSIĄŻEK

Na miejscu kawa, herbata, przekąski, napoje. W trakcie wydarzenia można zapisać się do biblioteki oraz wypożyczyć lub oddać książki.

WSTĘP WOLNY!

13 views