Wolna Biblioteka razem z wrocławską grupą Anarchistycznego Czarnego Krzyża zorganizowały wieczorek szachowy, zbiórkę książek do zakładu karnego we Wrocławiu oraz wspólne pisanie listów do więźniów.
Gra w szachy to rozrywka, która trenuje nasze mózgi. Rozwija myślenie logiczne, koncentrację, myślenie abstrakcyjne oraz ćwiczy pamięć. Jest to świetna forma nauki dla dorosłych, dlatego promujemy ją w naszej biblioteczce, razem się uczymy i ćwiczymy. Do tej pory odbyło się 28 wieczorków szachowych, w tym jeden amatorski turniej szachowy w 2018 roku “Król na C4”.
24 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie w 2020 roku. Przy okazji zebraliśmy książka do biblioteki zakładu karnego we Wrocławiu.
Anarchistyczny Czarny Krzyż to inicjatywa mająca na celu pomoc osobom z ruchu anarchistycznego. Prowadzi działalność antyrepresyjną oraz pamaga osadzonym. Dlaczego uważamy, że pomaganie więźniom jest ważne? Głównie dlatego, że w Polsce jest wysoki odsetek recydywy – czyli powrotu do więzienia. Osoby osadzone mają niewielkie szanse aby poprawić swój los po wyjściu, a w trakcie popadają często w marazm i eskapizm. Jedyne rozrywki to ćwiczenia fizyczne, do innych jest ograniczony dostęp. Gdy człowiek traci kontakt ze społeczeństwem trudno wymagać od niego aby działał na jego rzecz. Rozwijanie czytelnictwa wśród osadzonych ma wiele zalet, pozwala zabić czas, poznać inny punkt widzenia, rozwija empatię i pamięć, pozwala nauczyć się nowych rzeczy.
Oprócz zbiórki książek zorganizowaliśmy wspólne pisanie listów do więźniów – głównie z życzeniami noworocznymi. Dziękujemy wszystkim za udział i wsparcie akcji!

Categories:

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *