Zapraszamy na nasz profil w serwisie społecznościowym Mastodon: https://kolektiva.social/@WolnaBiblioteka.


Mastodon to serwis zdecentralizowany i oparty na otwartym kodzie, bez centralnej serwerowni zbierającej nasze dane, bez centralnych zasad, bez niejasnych biznesowych interesów, bez tajnych algorytmów. Użytkowników na Mastodonie jest aktualnie mniej niż na FB i Twitterze – spotkacie tam jednak już profile znajomych organizacji (a może i znajome osoby). Chcemy przyczynić się do jego rozwoju. 


W przeciwieństwie do Mastodona Facebook, Twitter, Youtube, to portale centralnie zarządzane, zbierające w niekontrolowany sposób ogromne ilości danych, podejmujące arbitralne decyzje o usuwaniu całych profili, grup oraz postów. Facebook kontroluje coraz większą część środowiska internetowego i dzięki wtyczkom na niemal wszystkich stronach internetowych i w aplikacjach na smartfonach zbiera informacje na temat naszego zachowania w całej sieci. To, w jaki sposób te dane są wykorzystywane, jest poza naszą kontrolą. FB stał się przy tym uniwersalnym i coraz bardziej nieprzejrzystym centrum informacyjnym, które chce mieć wpływ na to co i jak myślimy, segreguje i udostępnia nam informacje przy pomocy niejawnych algorytmów, korzystnych przede wszystkim dla reklamodawców. Facebook przestał być częścią internetu, stał się jego centrum a my, użytkownicy, wraz z publikowanymi przez nas treściami, jesteśmy tylko towarem. Chcieliśmy mieć wygodne narzędzie do komunikowania się i podtrzymywania znajomości, niestety: narzędzie przekształciło się w komercyjnego potwora. Warto znaleźć dobrą alternatywę. 


Na naszej stronie internetowej znajdziecie krótki instruktaż: jak zacząć korzystać z Mastodona: https://wolnabiblioteka.pl/wp-content/uploads/2021/02/mastodon.pdf

Categories:

Tags:

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *