Uwaga uwaga, kwarantanny ciąg dalszy, nadszedł zatem czas na otwarte spotkania Wolnej Biblioteki :).

Otwieramy cykl nieregularnych spotkań online poświęconych problemowi odzyskania internetu z rąk wielkich korporacji takich jak Facebook, Google, Twitter itp. Praktyczna monopolizacja wielu usług, ograniczenie wolności użytkowników, dążenie do przejęcia kontroli nad naszymi preferencjami, wyborami, nad tym co i jak myślimy, nakręcanie konsumeryzmu, zapędy cenzorskie, decydowanie o tym, co czytamy, skrajna inwigilacja, niszczenie mniejszych inicjatyw – to liczne ale tylko niektóre z przewin koncernów wpisanych na stałe w ich model działania. Przyjrzyjmy się alternatywnym wobec korporacyjnych agregatom treści, portalom społecznościowym i innym usługom – czasem bardziej a czasem mniej niszowym, będą nas interesowały raczej idee niż aspekty techniczne. Zastanówmy się nad problemami etycznymi związanymi z karmieniem korporacji, nad możliwością ponownej decentralizacji usług dostępu do informacji, problemem ograniczenia inwigilacji, zachowania prywatności i wpływem, jaki za pośrednictwem swoich usług koncerny mają na nasze życie.

Pierwsze spotkanie już 9 kwietnia o 19.30 na platformie Jitsi Meet. Wprowadzenie: “Jak odpusciliśmy fejsa i zaczęliśmy robić coś z sensem” wygłosi Ada Łowicz i Harcesz. Link do spotkania podamy 8 kwietnia.

Jeśli jesteś zainteresowana lub zainteresowany wygłoszeniem wstępu dotyczącego jakiegoś problemu z tak zarysowanej tematyki, chcesz przedstawić swój punkt widzenia lub swoje doświadczenia, zgłoś się do nas. Jeśli chcesz po prostu wziąć udział w spotkaniu i podyskutować lub po prostu posłuchać, śledź aktualności na naszej stronie internetowej oraz nasz profil na Mastodonie (https://kolektiva.social/@WolnaBiblioteka). Nie będzie wydarzenia na FB, co najwyżej wzmianka o kolejnych spotkaniach ;).

Organizatorami cyklu są: Wolna Biblioteka Wrocław i kolektyw techniczny Riotkit.

Tags:

One response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *