Podczas dyskusji po wczorajszym spotkaniu pojawił się wątek “baniek informacyjnych”, w które wpadamy korzystając z ideologicznie lub tematycznie jednolitych serwisów. Z drugiej strony Ada Łowicz i Harcesz zwracali uwagę na fakt, że korzystając z serwisów korporacyjnych również znajdujemy się w bańce, którą te serwisy konstruują wokół nas niepostrzeżenie, przy pomocy centralnie definiowanych algorytmów wyboru treści. Większa publiczna dyskusja o tej sprawie (czy tak faktycznie jest, w jakim stopniu, czy to dobrze czy źle) zaczęła się chyba od tekstów Eliego Parisera sprzed 10 lat – tu możecie obejrzeć jego wystąpienie w TED na ten temat: https://www.ted.com/talks/eli_pariser_beware_online_filter_bubbles?language=pl.

Może ktoś z Was miałby ochotę przyjrzeć się bliżej tej kwestii i przygotować wprowadzenie do dyskusji?

A tymczasem już za tydzień drugie spotkanie online w nieco innym charakterze. Serwisy, o którym mówili Ada i Harcesz są może analogiczne pod względem funkcji, ale jednak działają nieco odmienie od tych, do których się przyzwyczailiśmy (a raczej, do których zostaliśmy przyzwyczajeni). Zrobimy zatem instruktaż:

  • jak założyć konto i jak je skonfigurować,
  • jak znaleźć coś ciekawego,
  • z jakich aplikacji można korzystać,
    gdy chcecie się przenieść na przykład na Mastodona (do czego gorąco zachęcamy). Postaramy się odpowiedzieć na pytania i wątpliwości i przekonać nieprzekonanych, zapraszamy.

Organizatorami spotkań jest Wolna Biblioteka Wrocław i kolektyw techniczno-informatyczny Riotkit.

Szczegóły dotyczące terminu spotkania już w poniedziałek!

Tags:

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *