Tekst źródłowy znajdziecie tutaj: http://enlacezapatista.ezln.org.mx/2021/07/06/volantem-est-alio-modo-gradiendi/

Tłumaczyło Alex z krakowskiego SPW – dziękujemy za świetny przekład!

VOLANTEM EST ALIO MODO GRADIENDI
(łac. latanie to kolejny sposób by iść naprzód)

(Na co mamy nadzieję?)


Pewnego dnia, pewnego miesiąca, pewnego roku.

Susze. Powodzie. Trzęsienia ziemi. Erupcje wulkanów. Zanieczyszczenie powietrza. Obecne i przyszłe epidemie. Zabójstwa przywódców i przywódczyń rdzennych ludów, osób broniących praw człowieka, osób opiekujących się Ziemią. Przemoc wobec kobiet osiągająca rozmiary ludobójstwa – kretyńskie samobójstwo ludzkości. Rasizm, nierzadko ukryty pod płaszczykiem dawania jałmużny. Kryminalizacja i prześladowanie różnorodności. Ostateczna kara w postaci wymuszonego zagnięcia (desaparición forzada). Stosowanie represji w odpowiedzi na słuszne i legalne żądania. Wyzyskiwanie większości przez mniejszość. Wielkie projekty wyniszczające rozległe terytoria. Opustoszałe, niegdyś zamieszkane, tereny. Miliony wysiedlonych osób niewidzialnych pod terminem „migracja”. Gatunki zagrożone wyginięciem lub kolejne nazwy do katalogu „zwierząt prehistorycznych”. Olbrzymie zyski najbogatszych z najbogatszych na tej planecie. Skrajna nędza najbiedniejszych z najbiedniejszych tego świata. Tyrania pieniądza. Wirtualna rzeczywistość jako złudna ucieczka od realnej rzeczywistości. Obumierające państwa narodowe. Każda jednostka to wrogi obcy. Kłamstwo to program rządowy. Frywolność i powierzchowność to ideały do osiągnięcia. Cyniczność to nowa religia. Śmierć stała się codziennością. Wojna. Cały czas wojna.

Burza niszczy wszystko na swojej drodze. Szepcze, radzi, krzyczy:

Poddaj się!

Poddaj się!

Poddaj się!

A mimo to…

Tam, blisko i daleko od naszych ziem i naszych niebios, jednak ktoś jest. Kobieta, mężczyzna, osoba niebinarna, grupa, kolektyw, organizacja, ruch, rdzenna społeczność, dzielnica, ulica, osada, dom, pokój. A w najmniejszym, najbardziej zapomnianym i oddalonym rogu znajduje się osoba, która mówi NIE. Która mówi to cichutko, tak że ledwie ją słychać. Która to wykrzykuje, żyje i umiera z tym słowem na ustach. Buntuje się i stawia opór. Ktoś. Trzeba go szukać. Trzeba ją znaleźć. Trzeba go wysłuchać. Trzeba się o niej dowiedzieć.

Nawet gdybyśmy musiały polecieć żeby móc ją objąć.

Ponieważ, koniec końców, polecieć to po prostu znaleźć kolejny sposób by iść naprzód. A marsz przed siebie to nasza metoda walki, to nasz tryb życia.

Tak więc czego oczekujemy od Podróży dla Życia? Mamy nadzieję spojrzeć w głąb twojego serca. Mamy nadzieję, że jeszcze nie jest za późno. Mamy nadzieję na… wszystko.

Poświadczam.
SupGaleano.
Planeta Ziemia… bądź to, co jeszcze z niej pozostało.

Categories:

Tags:

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *