20.12.2022

godz. 18:00

Ul. Księcia Witolda 78, Wrocław

Jak wygląda życie Czarnego w Polsce? Co znaczy być jednocześnie Europejczykiem i Afrykańczykiem? Dlaczego uchodźcy spoza Europy spotykają się z obojętnością i odrzuceniem? W jaki sposób kultura i rasizm się przenikają? I wreszcie — czy Polacy mieli wkład w działania antyrasistowskie?
Na te oraz inne pytania próbuje odpowiedzieć Christian Kobluk — publicysta i specjalista ds. praw uchodźców. W siedemnastu esejach odsłania przed czytelnikiem myśli, doświadczenia i wątpliwości czarnego Polaka. Analizuje politykę i popkulturę. Rzuca wyzwanie historiografii. Szuka ścieżek, którymi trzeba podążyć, by osiągnąć równość.
Jak pisze autor w Podsumowaniu, Zapiski czarnego Polaka mają skłaniać do przemyśleń. Białym wyjaśniają, jakie problemy dotykają Czarnych w Polsce. Czarnych mają wesprzeć w poszukiwaniu własnej tożsamości.
„Dla wielu moich współobywateli, dla Wielkiego Innego jestem polskojęzycznym, ale jednak Czarnuchem. Przez długi czas nie potrafiłem się z tym zmierzyć. Moja tożsamość bowiem nie czekała na mnie, jak na Polaków, Francuzów, Niemców czy Hiszpanów. Musiałem, wciąż muszę tworzyć ją na nowo, od zera. Nie jestem Czarnuchem — jestem Czarnym, jestem Polakiem, jestem Europejczykiem, jestem Afrykańczykiem. I wiem, że moje zmagania z własną tożsamością dopiero się zaczęły”.

Wolna Biblioteka zaprasza na spotkanie z Christianem Koblukiem, autorem zbioru esejów “Zapiski Czarnego Polaka”. Christian o sobie pisze w ten sposób: “Jestem publicystą i specjalistą ds. praw uchodźców. Współpracuję z posłem Tomaszem Aniśko i Partią Zielonych, jestem również członkiem rady programowej ds. edukacji tej partii. Mimo wszystko pozostaję bezpartyjny i nie należę do żadnej organizacji pozarządowej. Zajmuję się filozofią, socjologią i popkulturą”.

Rozmowę poprowadzi Laura Kwoczała – aktywistka, która zawodowo zajmuje się monitorowaniem koniecznych zmian w zakresie polityki migracyjnej Polski oraz działaniami interwencyjnymi w zakresie praw uchodźczych.

Categories:

Tags:

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *