Wolna Biblioteka zaprasza na spotkanie z Barbarą Brzezicką tłumaczką książki Anne Dufourmantelle „Pochwała ryzyka”.Anne Dufourmantelle – francuska filozofka i psychoanalityczka.
Rodowita paryżanka. Absolwentka Brown University oraz Sorbony.
Anne Dufourmantelle utonęła ratując dwójkę topiących się dzieci zaledwie 3 lata po wydaniu „Pochwały ryzyka”.
Książki, w której pokazuje jak potężnym wyzwoleniem może być pozwolenie sobie aby pragnąć. Nie tylko zaspokajać swoje potrzeby, ale żyć pełnią: pokonywać lęki, przyjmować nieznane, zatapiać się w miłości, zaufać sobie i innym rezygnując z ostrożności. Fragmentarycznie przedstawia konteksty, w których odnajduje wartość ryzyka przedstawiając także przykłady z psychoanalizy.
Na spotkaniu będziemy rozmawiać o potencjale walki i zmiany, potencjale odwagi, który obecny system polityczny próbuje nam odebrać pod płaszczykiem polis, powszechnych przepisów prawnych, zasad bhp, firm ochroniarskich, kamer i inwigilacji – wszystkich tych zabiegów, które zwiększają jedynie bezpieczeństwo
hierarchii, a nam odbierają wolę walki o samostanowienie.Barbara Brzezicka: romanistka, filozofka, tłumaczka i w miarę możliwości lewicowa aktywistka. Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie działa też w OZZ “Inicjatywa Pracownicza”. Napisała książkę o tłumaczeniu filozofii, a teraz planuje kolejną – o pojęciu swobody.

Wolna Bibliotekaul. Księcia Witolda 78

Wrocław23.10.2023 godz. 18:00

Categories:

Tags:

One response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *