Zapraszamy osoby działające w grupach i kolektywach na spotkanie na temat przemocy. Jeśli jesteś osobą aktywistyczną i spotykasz się w grupie z tym tematem, albo chcesz się przygotować na sytuację konfliktową lub przemocową to spotkanie jest dla ciebie! Zaprosiliśmy do Wolnej Biblioteki Martę Płonecką, specjalistkę w temacie, od lat związaną z ruchem anarchistycznym. Marta pisze:

Opowiem tym, czym jest przemoc czym jest konflikt i jak rozróżniać te sytuacje; co się dzieje z emocjami Osób, które uczestniczą w tego typu sytuacjach; jakie narzędzia interwencyjne i naprawcze są przydatne w tego typu sytuacjach a jakich nie polecam. Nie przepadam za metodą komunikacji bez przemocy (NVC) ponieważ pozostawia pole do nadużyć. Zamiast tego posługuję się terminem uczciwej komunikacji jako narzędzia minimalizacji występowania przemocy w grupach. W zależności od chęci Osób uczestnicznących będę proponować formy praktyki uczciwej komunikacji tj. opartej na autentycznych emocjach, świadomej intencji i konkretnego wyrażania potrzeb.

Zdaję sobie sprawę z tego, że w walce o zmiany społeczne trudnością jest nie tylko samo działanie ale też tworzenie grup, które praktykują formy oporu. W grupach zarówno formalnych jak i nieformalnych przeszkodą na drodze do działania są konflikty interpersonalne i przemoc w grupie. Przestrzeń zmiany społecznej, środowisko Osób zaangażowanych politycznie jest narażone na przemoc z zewnątrz i od wewnątrz. Żadna grupa nie jest w sanie zapewnić sobie bezpieczeństwa wewnętrznego poprzez edukację polityczną i porozumienie na poziomie wartości. Wszystkie_cy żyjemy w świecie pełnym przemocy i rozmaite formy represji przenosimy do naszych grup nieświadomie. Do tego grupy Osób aktywistycznych narażone są na działanie stresu wewnątrzmniejszościowego. Osoby działające politycznie często, oprócz urazów psychicznych wyniesionych ze swoich domów, systemu szkolnictwa i rynku pracy mają też urazy psychiczne związane bezpośrednio z przemocą polityczną. Samo zjawisko przemocy systemowej również sprawia, że Osoby aktywistyczne są narażone na utratę zdrowia psychicznego, wypalenie aktywistyczne ale też mimowolne funkcjonowanie w swoich grupach według mechanizmów, które sprzyjają występowaniu przemocy z kolektywach. Ta sytuacja sprawia, że potrzeba jest struktur prewencji i radzenia sobie z przemocą i jej konsekwencjami w grupach aktywistach. Wierzę w to, że edukacja psychologiczna tj. pogłębianie samoświadomości i branie odpowiedzialności za swoje emocje i zachowania jest drogą do tworzenia zdrowszych i bezpieczniejszych grup aktywistach, takich w których Osoby aktywistyczne mogą wzrastać i wzmacniać się zamiast poczucia zmęczenia i krzywdy.

Marta Płonecka

psycholożka, seksuolożka i psychoterapeutka Gestalt
naukowo zajmuje się zjawiskiem przemocy społecznej i systemowej, dehumanizacją i wypaleniem aktywistycznym
aktywistka z wieloletnim doświadczeniem, wiedzę o praktykach zrównoważonego aktywizmu zdobywała od Osób z Kolektywu Spina, współpracuje z Akcją RegenerAkcją

Spotkanie w Wolnej Bibliotece na ul. Księcia Witolda 78 we Wrocławiu 18 listopada (sobota) o 17:00

Wstęp bezpłatny

Categories:

Tags:

2 komentarze

  1. Bardzo cenne i potrzebne spotkanie. Bardzo zależy mi by usłyszeć co będzie mówione. Niestety nie mogę w tym terminie. Czy wykładowa część spotkania będzie nagrywana (chociażby audio) na potrzeby osób, które są zainteresowane, ale nie mogą być obecne w tym terminie?
    To nagranie może być cennym nabytkiem wolnej biblioteki. Będę wdzięczna gdyby zostało zrobione i dzięki temu spotkanie przysłużyłoby się większej ilości osób.
    Pozdrawiam zespół WB i liczę na odpowiedź:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *