Prezentujemy alert od Zapatystów, przetłumaczony na język polski z angielskiego przez Arka z Wolnej Biblioteki (poprawki Ausir – z hiszpańskiego). Informacje zawarte w odezwie bardzo nas niepokoją, próbujemy dowiedzieć się czegoś więcej.

Część czwarta i pierwszy alarm o nowym podejściu

Kilka koniecznych śmierci.

Listopad 2023

Do ludzi, którzy popierają Deklarację dla Życia.

Po pierwsze: Kilka miesięcy temu, pod długotrwałej i głębokiej, krytycznej, a zarazem samokrytycznej analizie, po konsultacjach obejmujących wszystkie miasta zapatystowskie, zdecydowano o zlikwidowaniu Autonomicznych Rebelianckich Wspólnot Zapatystowskich (Municipios Autónomos Rebeldes Zapatistas, MAREZ) i Rad Dobrego Rządu (Juntas de Buen Gobierno, JBG).

Po drugie: Wszystkie pieczęci, nagłówki, reprezentacje i porozumienia z nazwą którejkolwiek z MAREZ lub z którejkolwiek ze Rad Dobrego Rządu są od tego momentu nieważne. Żadna osoba nie może przedstawiać się jako członkini, przywódczyni lub reprezentantka którejkolwiek z MAREZ lub Rad Dobrego Rządu. Porozumienia, które zostały wcześniej zawarte z organizacjami pozarządowymi i społecznymi, kolektywami, grupami solidarnościowymi i instytucjami w Meksyku oraz na świecie, zostaną utrzymane do momentu ich wygaśnięcia, jednak nowe umowy nie mogą zostać zawarte z ww. ciałami Autonomii Zapatystowskiej, z prostej przyczyny braku ich istnienia.

Po trzecie: Karakole zostają utrzymane, jednak będą zamknięte dla świata zewnętrznego do odwołania.

Po czwarte: W kolejnych tekstach przedstawimy przyczyny oraz przebieg procesu decyzyjnego krok po kroku. Mogę Wam tylko powiedzieć, że ta ewaluacja, jej faza końcowa, miała swój początek około trzy lata temu. Wyjaśnimy Wam również nową strukturę Autonomii Zapatystowskiej oraz postępy w jej tworzeniu.

Wszystko to, a także inne kwestie, pojawią się w stosownym momencie.

Po piąte: Informujemy, że odbędzie się u nas uroczystość trzydziestolecia wybuchu wojny przeciwko zapomnieniu (guerra contra el olvido). Będzie to w grudniu 2023r. i w styczniu 2024r. Zaproszone są wszystkie osoby, które podpisały „Deklarację dla Życia”.

Jednakże, jednocześnie z zaproszeniem Was, jest naszym obowiązkiem zniechęcić Was do przybycia. Wbrew raportom i dezinformacjom rozprzestrzenianym przez oficjalne, samozwańcze „cool, progresywne i na luzie” media, główne miasta stanu Chiapas w południowo-wschodnim Meksyku są pogrążone w kompletnym chaosie. Samorządy są okupowane przez „legalnych płatnych morderców” lub „niezorganizowane grupy przestępcze”, jak je nazywamy. Mają tam miejsce blokady, napady, porwania, cobro de piso (rodzaj wymuszania pieniędzy stosowany w Meksyku – „podatek” nakładany przez grupy przestępcze), przymusowe pobory, strzelaniny. Jest to efektem trwających ochrony rządu państwa i sporu o polityczne oskarżenia. To, z czym się konfrontujemy to nie polityczne propozycje, lecz raczej społeczności kryminalne.

Tak więc oczywiście mówimy Wam o tym, że w przeciwieństwie do ubiegłych lat, nie jest bezpiecznie.

San Cristóbal de las Casas, Comitán, Las Margaritas i Palenque to kilka przykładów komun, które są w rękach karteli przestępczych, jednocześnie będąc między sobą skłócone. Potwierdzają to tzw. branże hotelarskie, turystyczne, restauracyjne i usługowe. Ci, którzy w nich pracują, wiedzą o tym ale nie zgłaszają tego, ponieważ są zastraszani, a w dodatku wiedzą, że każdy wniosek jest nic nie wart, gdyż to władze państwowe i municypalne popełniają przestępstwa, nie znając limitu w grabieży, jaką czynią.

W społecznościach wiejskich problem jest jeszcze poważniejszy. Krzyczą o tym ci, którzy mieszkają we wszystkich regionach Chiapas, a w szczególności na całej długości granicy z Gwatemalą.

To, co można przeczytać, usłyszeć i obejrzeć w większości mediów lokalnych i krajowych to tylko kiepskie i bezwstydne echo powiązań rządowych. Prawda jest taka, że to władza publiczna jest problemem. Owszem, tak jak w pozostałych częściach kraju.

Federalne, państwowe i lokalne siły policji i wojska nie stacjonują w Chiapas żeby chronić ludność cywilną. Ich jedynym celem jest zatrzymanie migracji. To rozkaz, który napłynął do nich z państw Ameryki Północnej. Przemieniły one migrację w biznes, jak to mają w zwyczaju. Władze bez cienia wstydu bogacą się na handlu ludźmi poprzez szantaż, porwania oraz kupno i sprzedaż migrantów.

Tak więc, nie radzimy Wam przyjeżdżać. Oczywiście o ile nie przygotujecie się do tego bardzo dobrze.

Więc zapraszamy Was, mimo że Was nie oczekujemy. Wstępna data obchodów rocznicy to między 23 grudnia 2023r., a 7 stycznia 2024 r., a główna uroczystość odbędzie się między 30-31 grudnia a 1-2 stycznia. Później poinformujemy Was o miejscu. Innymi słowy, chcemy abyście przyjechały, lecz nie doradzamy Wam tego robić.

Nawet jeśli nie przyjedziecie, nie przejmujcie się. Wyślemy Wam zdjęcia i filmy.

Cóż, o ile w ogóle świat będzie jeszcze wtedy istniał.

Zobaczcie same.

Z gór południowo-wschodniego Meksyku

Subcomandante powstańczy Moisés

Meksyk, listopad 2023r.

Źródło: https://enlacezapatista.ezln.org.mx/2023/11/06/fourth-part-and-first-approach-alert-several-necessary-deaths/?fbclid=IwAR1mE_attoh7NuRnauSxRPJPmwkq5SStabxxwsi8wgRlf-ClgnvgqYoM9BQ

Categories:

Tags:

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *