Anarchistyczne archiwum społeczne – Wrocław

https://pomagam.pl/nwpdhp

Historia i pamięć o działalności anarchistycznej i niezależnych ruchach wolnościowych jest dla nas ważna. Szczególnie we Wrocławiu, w mieście w którym żyjemy i z którym czujemy więź. Wspominając demonstracje, propagandowe akcje, benefity czy najróżniejszą makulaturę, wydaną przez wrocławską anarchistyczną społeczność zawsze miło spędzamy czas. Dostrzegamy potrzebę trwalszego przechowania tych wszystkich materiałów które w przyszłości mogą posłużyć za lekcje, inspirację czy chociażby ciekawostkę. Widzimy, że przydało by się na to wszystko jakieś archiwum. Są to bowiem fragmenty opowiadające o naszym wspólnym pragnieniu lepszego świata i walki o niego.

Wstępnym opracowaniem takiego archiwum część z nas zajęła się już jakiś czas temu. Trzy główne zadania archiwum jako takiego to – przechowywanie, opracowywanie i udostępnianie. Chcemy więc te trzy założenia spełniać. Archiwum będzie miało swoje stałe miejsce, materiały będą zabezpieczone w teczkach bezkwasowych oraz specjalnych pudłach. Przechowywać zamierzamy ulotki, plakaty, ziny, gazety, książki i najróżniejsze różności jakie tylko wpadną nam w ręce. W szczególności chodzi nam o materiały związane z wrocławskimi ruchami i grupami wolnościowymi. Chociaż oczywiście nie tylko – rzeczy związane z innymi miejscami w Polsce i na świecie również chcemy gromadzić Zebrany zasób będziemy opracowywać. Finalny schemat został do doszlifowania, jednak wszystko będzie zachowane w standardowym podziale na zespoły i jednostki. Wszystko by ułatwić wpisywanie przyszłych zbiorów i przeglądanie już dostępnych. Tak przygotowany zasób będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Czy będziemy organizowali regularne dyżury, czy raczej zwrócimy się w stronę wcześniejszego umawiania się będzie zależeć od zainteresowania i naszych możliwości. Poza udostępnianiem tradycyjnym planujemy także zasób digitalizować i udostępniać online.

Co jeszcze planujemy?

Tak jak w tytule, docelowo będziemy chcieli aby takie archiwum funkcjonowało jako archiwum społeczne. Wsparcie takich instytucji jak Centrum Archiwistyki Społecznej może nam pomóc w lepszej organizacji archiwum, a w szczególności w udostępnianiu – będziemy chcieli skorzystać chociażby z ichniej strony przeznaczonej dla takich archiwów jak nasze.

Chcemy przeprowadzić zbiórkę archiwaliów. Wszystkie wasze stare plakaty, zdjęcia, ziny, pamiątki – jeśli zdecydujecie się nam je przekazać to zawrzemy je w naszym archiwalnym zasobie. Mamy trochę materiałów stanowiących początek tego archiwum, jednak dobrze wiemy, że wrocławskie środowiska alternatywne wyprodukowały tego o wiele więcej. Może z waszą pomocą zbierzemy i zabezpieczymy je wszystkie?

Będziemy się angażować na miarę naszych możliwości w różne wydarzenia i imprezy mające miejsce we Wrocławiu. Chcemy robić wystawy tematyczne i spotkania dotyczące naszego zasobu, działalności czy archiwistyki jako takiej.

Chcemy zachować jak największą transparentność. Nie robimy tego archiwum dla siebie. Planujemy opisać i doprecyzować co przyjmujemy, a co nie. Jaki będzie zakres i profil tego archiwum. Co nami kierowało wybierając taką a nie inną formę porządkowania zasobu itp.

Naszą działalność w pełni chcemy zacząć w lipcu. Projekt tego archiwum jest dla nas w pełni społeczny, będziemy je prowadzić pro bono. Mamy swoje życia – prace, studia, inną działalność polityczną. Chcemy się przygotować i nabrać sił by w pełni wprowadzić się do Komitywy i zacząć na poważnie prowadzenie archiwum. 

No i właśnie, z tym związana jest nasza prośba o dorzucenie się na działalność archiwum. Część z was pewnie Komitywę zna – przez ostatnie parę lat służyła jako miejsce spotkań i różnych wydarzeń. Ostatnio zostało tam zamontowane centralne ogrzewanie, znaczy to pozbycie się wilgoci, a docelowo nawet naszego ulubionego komitywowego zapaszku! Poza regałem, wspomnianymi teczkami i pudłami, musimy wesprzeć finansowo Komitywę. Bez tego nie będzie stosownego miejsca na naszą działalność.

https://pomagam.pl/nwpdhp

Categories:

Tags:

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *